Wikipedia Türkiye’de yeniden erişime açıldı

Nisan 2018’de Türkiye’de erişime kapatılan Wikipedia 2,5 yıl sonra, 15 Ocak 2020’de yeniden erişime açıldı. 

Wikipedia Vakfı, erişim engelinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesi kapsamında garanti altına alınan ifade özgürlüğünü ihlal etmesini” gerekçe göstererek Mayıs 2019’da erişim engelinin kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 26 Aralık 2019 tarihinde Wikipedia’ya erişimin engelinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti. Karar 15 Ocak 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlandı ve ardından BTK erişim engelini kaldırdı. 

Dünyanın her yerindeki gönüllüler tarafından içeriği geliştirilen Wikipedia’nın ülkemizde tekrar erişime açılmış olmasını sevinçle karşıladık. Hem Wikipedia (Vikipedi) hem de Wikimedia Vakfı’nın diğer kardeş projelerinde Türkçe içeriğin artmasını ve güncellenmesini, ayrıca bu projelerin eğitim kurumlarında dijital okuryazarlık becelerinin geliştirilmesi için araç olarak kullanılmasını umuyoruz. Bu konuda aktif rol almak isteyenler Wikimedia Türkiye Topluluğu Kullanıcı Grubu’nun çalışmalarını takip edebilirler.