Creative Commons Nedir?

Creative Commons (CC), sağladığı özgür yasal araçlar ile yaratıcılığın ve bilginin paylaşımına, tekrar kullanımına olanak veren kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bu amaçla bir açık lisanslar topluluğu sunar. Bu lisanslar herkesin kullanımına açık ve ücretsizdir.

CC lisanları, bir eserin kullanım koşullarının telif sahibi tarafından insan ve makine tarafından okunabilecek şekilde belirtilmesine aracı olurken, kullanıcının telif sahibi ile iletişime geçmeksizin eserin kullanım koşullarını öğrenmesine olanak sağlar.

CC lisansları “Her hakkı saklı” yerine, “bazı hakları saklı” konsepti ile çalışır. Dört ana koşul üzerinde farklı altı lisans kombinasyonunu barındırır. Bunlar dışında kamu malı eserlerin ayırd edilebilmesi için PDM ve CC0 iki araç daha sunar.

İnternet üzerinde, telif hakkı sahibi tarafından CC lisansları ile paylaşılan eserlerin kullanımı için, eser sahibinden ayrıca izin alma adımını ortadan kaldırır. Böylelikle paylaşımı hızlandırır. İnternetin tüm potansiyelini açığa çıkarır. Yaratıcılığı teşvik eder, yenilikçiliği güçlendirir. Mevcut fikri mülkiyet kanunlarına alternatif değildir, birlikte çalışır.

CC lisansları makinece okunabilir yapıdadır. Yazılım, arama motorları ve diğer benzer teknolojik altyapılar tarafından okunabilir lisansların standard tanımları için CC REL sayfasına bakabilirsiniz. Web sitesi ve kaynakların metadata tanımlamalarında bu tanımların kullanılması doğru ve tam verinin değişimini sağlar ve birlikte işlerlik ilkesine hizmet eder.

Web siteniz veya bloğunuzun içeriğini CC lisanslarını seçerek lisanslayabilir, böylelikle kullanım koşullarını son kullanıcıya bildirebilirsiniz. Bunun için lütfen Lisans Seç sayfasını ziyaret edin. Aynı biçimde çalışmalarınızı yüklediğiniz YouTube, Flickr gibi sitelerde, yükleme adımlarında CC lisanslarından birini seçerek aynı biçimde kullanım koşullarını, CC lisans ikonları (ör: CC-BY) yardımı ile belirtebilirsiniz.

Bu bağlantıda verilen kısa sunumda CC hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz. Diğer tanıtım dokümanları, sunum, videolar için lütfen Kaynaklar sayfasını ziyaret edin. CC lisanslı kaynaklara nasıl atıf yapılacağına dair iyi uygulamalar için bu sayfaya bakabilirsiniz.

Sıklıkla aldığımız soruları listelediğimiz Sıkça Sorulan Sorular sayfası, CC lisansları konusundaki bazı sorularınızı yanıtlayabilir. Daha fazlası için lütfen CC Türkiye ekibi ile iletişime geçin.