Destek

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Creative Commons Türkiye bir hukuk firması değildir ve hukuki danışmanlık vermemektedir. Bu sayfada verilen bilgiler Creative Commons lisanslarının kullanımına ilişkindir.

Aşağıdaki liste şubemize gelen sorulardan seçkidir. Daha ayrıntılı bir listeyi Creative Commons sitesinde bulabilirsiniz. Farklı sorularınız olursa lütfen e-mail adresimize yazın.

Creative Commons Nedir?

Creative Commons (CC), sağladığı özgür yasal araçlar ile yaratıcılığın ve bilginin paylaşımına, tekrar kullanımına olanak veren kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bu amaçla bir açık lisanslar topluluğu sunar. Bu lisanslar herkesin kullanımına açık ve ücretsizdir. CC lisansı, bir eserin internet ortamındaki kullanım koşullarının eser sahibi tarafından belirlemesini sağlar.

Creative Commons lisanslarını kullanmak için ne kadar ücret ödemem gerekir?

Creative Commons lisansları ücretsiz ve herkesin kullanımına açık lisanslardır. Seçtiğiniz koşulları içeren Creative Commons lisansını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Creative Commons lisansları Türk hukukunda geçerli mi?

Creative Commons lisanslarının Türk hukukunda bir karşılığı yok. Türkiye’de telif hakları FSEK kanunu ile korunur. Telif ihlali durumunda, FSEK’in tanıdığı haklar çerçevesinde konu Türk mahkemelerine taşınır. Creative Commons lisansları telifli eserin hangi koşullar ile kullanıma ve paylaşıma açık olduğunu belirlemek için size bir araç sağlar. Böylelikle eser ‘her hakkı saklı’ değil, ‘bazı hakları saklı’ konumuna gelir. Bu bazı hakların neler olduğu kullanılan Creative Commons lisansı ile belirtilir. Seçilen lisans ile belirlenen hakların ihlali durumunda, telif hakkı sahibinin izni dışında kullanım meydana gelmiş olur ve FSEK kapsamında değerlendirilebilir.

Yayınladığımız dergiye Creative Commons lisanslarını nasıl uygulayabilirim?

Yayıncı politikanıza uygun olan Creative Commons lisansını lisans seçim sayfasından seçerek derginize uygulayabilirsiniz.

Aşağıda bağlantılardaki soruları yanıtlayarak lisans tipini seçin. Seçtiğiniz lisans türü için oluşan HTML kodunu dergi web sitenize yerleştirin.

Lisans seçim aracı: https://creativecommons.org/choose/

Örnek bir CC lisans kullanımı için http://www.tk.org.tr/index.php/TK adresindeki Türk Kütüphaneciliği dergisine bakabilirsiniz.

Creative Commons lisansı kullanan diğer dergi örneklerini nasıl bulabilirim?

Dünya genelinde Creative Commons lisansı kullanan açık erişim dergileri DOAJ (Directory of Open Access Journals) web sitesinden, sol kolonda ‘journal license’ seçeceğini tıklayarak listeleyebilirsiniz. URL: https://doaj.org/search

Dergipark platformunda seçtiğimiz CC lisansını eklemek için yapmamız gereken işlemler nelerdir?

Lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz:

  • Dosyalar sekmesine CC logosunu yeni oluştur butonuyla yükleyiniz ve Path adresini kopyalayınız.
  • Sayfada Logoyu göstermek istediğiniz alanı (Alt bilgi metni, Sayfalar, Bloklar ya da Blog Yazısı) seçiniz.
  • Ekleyeceğiniz metin alanının üstünde Picture butonuna tıklayarak, kopyaladığınız linki yapıştırınız.
    Metin alanında logo görünecektir. Sonrasında boyutu ayarlayabilir ya da link verebilirsiniz. Daha fazla bilgi için DergiPark ile (dergiparkdestek@tubitak.gov.tr veya dergipark@ulakbim.gov.tr) iletişime geçmenizi öneririz.