Açık Ders: İstanbul’da Makine Öğrenmesi

Creative Commons Türkiye olarak Türkçe içeriğe sahip açık eğitim kaynaklarının çoğalmasını çok önemsiyoruz ve bu konuda elimizden gelen çabayı göstermeye çalışıyoruz. İnternet üzerinden paylaşıma sunulmuş olan Türkçe eğitim kaynaklarının telif sahipleri ile bağlantıya geçerek, hali hazırda bir açık lisans kullanılmamışsa kendilerinin uygun gördükleri bir açık lisans ile eğitim materyallerini lisanslamalarını istiyoruz.

Bu yazıda günümüzde çok popüler bir konu olan Makine Öğrenmesi ile ilgili Creative Commons CC-BY ile lisanslaması gerçekleştirilmiş bir açık eğitim kaynağından bahsetmek istiyorum. 27 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında “İstanbul’da Makine Öğrenmesi” başlığı altında Roterdam, Hollanda’da bulunan Erasmus Üniversitesi öğretim üyesi İlker Birbil ve Utku Karaca tarafından İstanbul’da yüz yüze bir eğitim verildi. Bu eğitimde kullanılan bilgisayar kodları GNU ile, slaytlar ve video kayıtları ise CC-BY ile lisanslanarak paylaşıma sunuldu. Aşağıdaki bağlantılardan GitHub üzerinde bulunan eğitim materyallerine ve YouTube üzerinde yayında olan oynatma listesine ulaşabilirsiniz:

Birbil ve Karaca tarafından hazırlanan bu zengin eğitim kaynağının açık lisans altında paylaşıma sunulmuş olması iki açıdan çok önemli:

  1. Konuya ilgi duyan ancak fiziksel kapasiteden dolayı eğitime yüz yüze katılamamış olan kişilerin bu içeriklere herhangi bir bariyer olmaksızın erişebilmeleri,
  2. Paylaşım kültürü açısından farkındalığın sağlanarak başka akademisyenlere / eğitimcilere rol model olması.

Her iki hocamıza ve video kayıtlarını kurgulayarak yayına hazırlayan Erdal Devrim Aydın‘a Creative Commons Türkiye olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ellerinize sağlık 🙂