CC Global
State of the Commons 2022

State of the Commons 2022

Bu yazı Creative Commons CEO’su Catherine Stihler’in 11 Nisan 2023’deki blog yazısının çevirisidir.

2022 Creative Commons State of the Commons (Ortak Kaynaklar Durumu) yıllık raporunu sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu rapor, geçtiğimiz yıl boyunca CC ve küresel topluluğumuzdan önemli yenilikleri, başarıları, işbirliklerini, görüşmeleri ve ortaklıkları vurgulamaktadır.

2022’de, CC lisanslamanın yirmi yılını ve sağladığı tüm çığır açan iş birliklerini kutlamaktan inanılmaz derecede gurur duyduk. Buna ek olarak CC programlarını ve devam eden sürdürülebilirliğimizi desteklemek için 16 milyon doları aşan “20. yıl dönümü kampanyamızı” da tamamladık. Bu olağanüstü yolculuğa dönüp baktığımızda, her dönüm noktası için (zaman her zamankinden daha hızlı geçiyor gibi görünüyor) minnettarlığımızı ve bunun mümkün olmasına yardım eden herkese şükranlarımızı sunarız. Etkileşimli zaman çizelgemizde sizi CC tarihindeki önemli anları yeniden ziyaret etmeye davet ediyorum. Zaman çizelgesinde herhangi bir eksik görürseniz, ekleme yapmak için çizelge içinde bir seçeneğin de yer aldığını lütfen unutmayın.

2022’de “20. Yıldönümü” bağış toplama hedefimize ulaştık ve iki yeni program başlattık: Açık İklim Kampanyası ve Daha İyi Bir İnternet Hareketi. Önceki yıllardan çok daha etkin bir şekilde politika müzakerelerine dahil olduk. En önemli çalışmalarımızdan biri olan Açık Kültür programımız, küresel kültürel miras alanında büyük adımlar atmaya devam etti. 2023’de Ekim ayının ilk haftasında Mexico City’de dört yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze gerçekleştirilecek olan CC Küresel Zirvemizi bu başarının üzerine inşa etmek istiyoruz. Bu dönüm noktası niteliğindeki etkinlik, gelişmekte olan teknolojileri ve CC’nin herkesin gelişebileceği daha açık bir dünya yaratmadaki rolünü keşfetmemize yardımcı olacak. Zirve ile ilgili çağrı ve kayıt yakında açılacak.

“#BetterSharing Illustrations” assembled by Creative Commons from the works of 12 illustrators is licensed via CC BY-NC 4.0.
#BetterSharing Illustrations” assembled by Creative Commons from the works of 12 illustrators is licensed via CC BY-NC 4.0.

Bu yılki raporun ön ve arka kapaklarında çok özel eserler sergileniyor. 2022’de, dünyanın önde gelen 12 açık savunucusundan “daha iyi paylaşım” stratejik temamızla ilgili alıntılardan ilham alan #BetterSharing illüstrasyon koleksiyonunu devreye almak için Fine Acts ile iş birliği yaptık. Bu CC lisanslı görseller, uluslararası üne sahip 12 sanatçı tarafından oluşturuldu ve sosyal adalet konularına odaklanan ücretsiz illüstrasyonların açık deposu TheGreats.co’da paylaşıldı.

Geleceğe adım atarken, CC’ye olan bağlılığınız ve desteğiniz için minnettarız. Topluluğumuzda SİZLER olmadan yaptığımız çalışmalar da mümkün olmazdı. 2022’de CC topluluğundaki önemli başarılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için raporumuzu okuyacağınızı umuyoruz. 2023’te sizinle daha fazla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz!

Raporun tamamını aşağıdaki bağlantılar ile görüntüleyebilirsiniz: