Açık Eğitim
Creative Commons Sertifika eğitim kaynakları artık Türkçe’de

Creative Commons Sertifika eğitim kaynakları artık Türkçe’de

Creative Commons Sertifika eğitim kaynaklarının çevirisi tamamlandı ve kullanıcı dostu bir ara yüze taşındı. Açık lisanslar ve ilgili konularında zengin bir içeriği Türkçe literatüre kazandırmış olmaktan mutluyuz.

İlk olarak 2018 yılında gerçekleştirilen Creative Commons Certificate, tüm detayları ile CC lisanslarını ele alan, açık hareketin pratiklerini ve Commons konseptini içeren geniş kapsamlı bir sertifika programıdır. Creative Commons merkezince ücretli olarak sunulan online sertifika programında kullanılan kaynaklar Atıf 4.0 Uluslararası lisansı ile herkesin kullanımına açıktır.

Creative Commons Certificates eğitim programı içeriği, Goethe-Institut İstanbul’un değerli desteği ile Türkçe’ye çevrildi. CC Türkiye, son olarak 2021 yılı başında güncellenen bu eğitim içeriğini topluluk üyesi gönüllüler ile birlikte Türkçe’ye uyarladı.

Çevirilerin redaksiyonu ve Türkçe’ye uyarlanması, İlkay Holt ve Orçun Madran koordinatörlüğünde, CC Türkiye gönüllüleri Akın Ömeroğlu, Ali Seyhun Saral, Ayşen Binen, Burcu Bulut, Deniz Baltacı, Gülşah Deniz Atalar ve Nilay Yalkan tarafından yapıldı.

Sertifika kaynakları toplam altı bölümden oluşuyo

Bu kaynaklar öğrenciler, eğitmenler, akademisyenler, GKAM (galeri-kütüphane-arşiv-müze) profesyonelleri, fon sağlayıcılar ve konuyla ilgilenen tüm ilgiler tarafından bir başvuru kaynağı ve eğitim materyali olarak kullanılabilir.

Creative Commons Sertifika eğitim kaynaklarının en güncel İngilizce sürümü için Certificate Resources sayfasını ziyaret ediniz. Kaynakların en güncel Türkçe sürümünü ise sertifika.creativecommons.org.tr adresinde görebilir, bölümlerin tamamını veya bir kısmını bu adresten indirebilirsiniz.

İçerik ile ilgili öneri ve sorularınızı info@creativecommons.org.tr adresine yazabilirsiniz.