Açık Erişim Haftası CC Türkiye etkinliği: Dijital Paylaşım Özgürlüğü

Bu yıl Uluslararası Açık Erişim Haftası 24-30 Ekim tarihleri arasında, “İklim Adaleti için Açıklık” teması ile kutlanıyor. İklim kriziyle mücadele, coğrafi, ekonomik ve disiplinler arası sınırları aşan hızlı bilgi alışverişini gerektiriyor. Bilginin adil paylaşımı, herkesin bilgiye açık erişimi, açık erişimi sağlayan hizmet, araçlar ve süreçlerin tümü, iklim krizi dahil olmak üzere dünyadaki bu eşitsizlik uçurumunun azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

Tüm dünyada hafta boyunca düzenlenen etkinlikler www.openaccessweek.org adresinde görüntülenebilir. Açık Erişim Türkiye topluluğu son yıllarda Türkiye’de farklı kuruluş ve topluluklar tarafında yapılan etkinlikleri bir derleme program haline getiriyor. Bu yıl da dopdolu bir hafta programı ae2022.acikerisim.org web sitesinde yayınlandı. Etkinlikleri sosyal medya ortamında İngilizce #OAWeek ve Türkçe #AE2022 etiketi ile takip edebilirsiniz.

Creative Commons Türkiye olarak #AE2022 haftasında bir webinar etkinliği düzenledik. Konuşmacı konuğumuz Emine Özge Yıldırım Georgetown Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. Hali hazırda Creative Commons Telif Hakları Platformu bünyesindeki Dijital Paylaşım Alanları çalışma grubunu yönetmektedir. Bu çalışma grubunun temel çıkış noktası Creative Commons’ın ‘daha iyi paylaşım’ mottosuna uygun olarak ‘Paylaşma Özgürlüğü.’ Nitekim, çalışma grubu bu yıl ‘Paylaşma Özgürlüğü: Platform Sorumluluğu Yasaları Lisans Verenleri ve Kullanıcıları Nasıl Etkiler?’ adlı bir blog yazısı yayınladı. Grup ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından önerilen Veri Yasa (Data Act) teklifi ve buna benzer yasaların ve kanun tasarılarının akademisyenlerin veriye açık erişimini nasıl etkilediği üzerine bir çalışma da yürütüyor.

Yıldırım, bizlere bu çalışma grubunun aktiviteleri hakkında bilgiler verecek. Aynı zamanda koordinasyon ekibinde olduğu politika ve kanun yapıcılar için hazırlanan ‘Kültürel Mirasın Daha İyi Paylaşımına Doğru’ (Towards Better Sharing of Cultural Heritage) rehberinin yazım sürecini ve Creative Commons’ın 20. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Veri Yasa Teklifi üzerine Brüksel’de düzenlediği yuvarlak masa söyleşisi hakkında paylaşımlarda bulunacak.

Bu etkinlikte Orçun Madran (CC Türkiye topluluk lideri) ve İlkay Holt (CC Network Türkiye temsilcisi) Creative Commons’ın Açık GKAM ve Açık Eğitim platformlarından gelişmeleri aktaracak ve Creative Commons 20. Yıldönümü etkinlikleri hakkında bilgi paylaşacaklar.

Dijital Paylaşım Özgürlüğü
Tarih: 26 Ekim Çarşamba, 14:00
Canlı yayın adresi: https://youtu.be/w71ZuKMro-U