Üniversite Kütüphanesi Yeniden Açılış Kiti

https://osf.io/ustfh/

Covid-19 salgını ile başlayan Pandemi süreci 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren yeni bir döneme giriyor. Birçok iş yeri, kamu ve özel sektördeki birçok kuruluş yeniden hizmet vermeye başlıyor. Bu süreçte temel okuyucu hizmetleri de dahil olmak üzere birçok hizmetini durduran kütüphaneler de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri için bir başvuru kaynağı olarak nitelendirilebilecek “Üniversite Kütüphanesi Yeniden Açılış KitiCreative Commons’ın CC0 1.0 Uluslararası Lisansıyla birlikte kullanıma sunulmuş durumda.

Koç Üniversitesi Kütüphane Direktörü Tuba Akbaytürk Çanak, İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve E-Kaynaklar Direktörü Sami Çuhadar, MEF Üniversitesi Kütüphane Direktörü Ertuğrul Çimen ve İYTE Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Gültekin Gürdal’ın Covid-19 ile ilgili çalışmalarının bir parçası olarak oluşturulan kitin hazırlanmasında İpek Yarar, Çiğdem Yıldırım,  Ece Kolburan ve Şükrü Merter İdin görev almışlar.

Kit içinde yer alan materyaller:

  1.  Kontrol listesi (Kütüphane yöneticileri ve çalışanları için),
  2.  Kütüphane içindeki tüm alanlar için görseller (Türkçe ve İngilizce),
  3.  Baskı ve düzenleme yapılabilmesi için dokümanların farklı formatları,
  4.  Düzenleme yapabilmek için kullanım kılavuzu.

Üniversite Kütüphanesi Yeniden Açılış Kiti OSF (Open Science Foundation) platformu üzerinden aşağıdaki bağlantı kullanılarak temin edilebilir, üzerinde değişiklik yapılabilir, istenildiği gibi (ticari amaçla bile olsa) kullanılabilir ve dağıtılabilir:

https://osf.io/ustfh/

Kitin hazırlanışında emeği geçen herkese özellikle çalışmayı CC0 ile kullanıma sundukları için CC Türkiye olarak teşekkür ediyoruz 🙂