Creative Commons Türkiye Lansmanı

Lansman_GirisYaratıcılığını Paylaş!

Creative Commons (CC) Türkiye Lansmanı 11 Mart 2016’da Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşiyor.

Özyeğin Üniversitesi, Creative Commons (CC) Türkiye çalışmalarını 2012 yılından bu yana sürdürmektedir.  2015 yılında Üniversitemiz Creative Commons resmi temsilcisi oldu. Bu süreçte yapılanları paylaşmak, konunun ilgililerini bir araya getirmek, gelecek planlarını konuşmak ve işbirlikleri yaratmak için CC Türkiye Lansman toplantısı planlanmıştır.

Özyeğin Üniversitesi açık lisanslarının Türkiye’de kullanımı, paylaşım kültürünün teşvik edilmesi, telif hakları reformu, lisans metinlerinin Türkçe’ye çevrilmesi ve Türk hukukuna uyarlanması konularında öncülük etmek amacıyla ilgili kişi, kurum ve organizasyonlarla birlikte çalışmaktadır. CC Türkiye için yurt içinde Işık, Bilkent, Hacettepe, İYTE, ODTÜ üniversitelerinden ve yurt dışında Tilburg Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü’nden uzmanlarla işbirliği içindedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen https://creativecommons.org.tr adresini ziyaret ediniz.

Tüm bu çalışmaların ülkemizde paylaşım kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak, yasal yollar ile paylaşımı ve yeniden yaratımı teşvik etmek, bilimde, sanatta, kültürde açık lisansların kullanımını yaygınlaştırmak için bir adım olmasını ümit ediyor, yaratan, üreten herkesi toplantıya davet ediyoruz.

Creative Commons (https://creativecommons.org), entellektüel, kültürel ya da sanatsal yaratıcı çalışmaların kullanımı ve paylaşımını mümkün kılan, kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur. Eserin yaratıcısının internet ortamında kullanım şartlarını kendisinin belirlemesini sağlamaktadır. Dolayısıyla eser sahibi, bazı haklarını saklı tutabilir. CC lisansları mevcut copyright ve fikri mülkiyet haklarına alternatif değildir; aksine birlikte çalışır. Bugün altı farklı CC lisansı (http://creativecommons.org/licenses ) bulunmaktadır ve CC tüm dünyada 90’ı aşkın ülkede temsil edilmektedir.