Creative Commons Nedir?

Creative Commons (CC), sağladığı özgür yasal araçlar ile yaratıcılığın ve bilginin paylaşımına, tekrar kullanımına olanak veren kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Bu amaçla bir açık lisanslar topluluğu sunar. Bu lisanslar herkesin kullanımına açık ve ücretsizdir. CC lisansı, bir eserin internet ortamındaki kullanım koşullarının eser sahibi tarafından belirlemesini sağlar. 

CC lisansları "Her hakkı saklı" yerine, "bazı hakları saklı" sloganı ile çalışır. Dört ana koşul üzerinde farklı altı lisans kombinasyonunu barındırır. Bunlar dışında kamu malı eserlerin ayırd edilebilmesi için PDM ve CC0 iki araç daha sunar. İnternet üzerinde, telif hakkı sahibi tarafından CC lisansları ile paylaşılan eserlerin kullanımı için, eser sahibinden ayrıca izin alma adımını ortadan kaldırır. Böylelikle paylaşımı hızlandırır. İnternetin tüm potansiyelini açığa çıkarır. Yaratıcılığı teşvik eder, yenilikçiliği güçlendirir. Mevcut fikri mülkiyet kanunlarına alternatif değildir, birlikte çalışır. CC lisansları makinece okunabilir yapıdadır. Yazılım, arama motorları ve diğer benzer teknolojik altyapılar tarafından okunabilir lisansların standard tanımları için CC REL sayfasına bakabilirsiniz. Web sitesi ve kaynakların metadata tanımlamalarında bu tanımların kullanılması doğru ve tam verinin değişimini sağlar ve birlikte işlerlik ilkesine hizmet eder. 

Web siteniz veya bloğunuzun içeriğini CC lisanslarını seçerek lisanslayabilir, böylelikle kullanım koşullarını son kullanıcıya bildirebilirsiniz. Bunun için lütfen Lisans Seç sayfasını ziyaret edin. Aynı biçimde çalışmalarınızı yüklediğiniz YouTube, Flickr gibi sitelerde, yükleme adımlarında CC lisanslarından birini seçerek aynı biçimde kullanım koşullarını, CC lisans ikonları (ör: CC-BY) yardımı ile belirtebilirsiniz. 

Bu bağlantıda verilen kısa sunumda CC hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz. Diğer tanıtım dokümanları, sunum, videolar için lütfen Kaynaklar sayfasını ziyaret edin. CC lisanslı kaynakların kullanırken yapacağınız atıf biçimlerine iyi örnekleri için bu sayfaya bakabilirsiniz.